28 września 2008

Internacjonał


Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Lewica w natarciu
Lewica na całym kontynencie będzie mieć wspólną kampanię

Hasła, plakaty i program takie same, na wiecach politycy z różnych krajów. Pierwszy raz w historii eurowyborów lewica na całym kontynencie będzie mieć wspólną kampanię - dowiedziała się "Gazeta". Chodzi o Partię Europejskich Socjalistów zrzeszającą m.in. niemiecką SPD, angielską Labour Party, hiszpańską PSOE i polski SLD.

- Ruszamy 1 grudnia: od Portugalii po Litwę, od Skandynawii po Grecję - zapowiada rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita. Skąd ta mobilizacja? - Frakcja socjalistyczna jest druga co do wielkości w Parlamencie Europejskim (po chadeckiej), a chce być pierwsza. Mieć decydujący głos przy wyborze nowego szefa Komisji Europejskiej, nowych komisarzy - odpowiada Kalita. Łatwo jednak nie będzie: - W ostatnich wyborach krajowych prawica i liberałowie wygrali w 20 państwach, a socjaliści tylko w siedmiu.

Start kampanii zaplanowano w Madrycie. Lewica ogłosi tam swój wspólny program dla Europy. Jaka będzie myśl przewodnia? Kalita: - Mamy kryzys instytucji europejskich, kryzys wiary w Europę. Trzeba ją przywrócić: "Odzyskać Europę dla ludzi", "Przybliżyć ludziom instytucje europejskie". To będą nasze hasła.

- Jak chcecie Europę "przybliżać?" - Od przekształcenia UE w federację, przez przeniesienie coraz większej liczby decyzji ze szczebli krajowych na wspólnotowy, po lepszą informację o tym, jak zwykły człowiek może z instytucji europejskich korzystać. Po hiszpańskiej inauguracji PES zorganizuje pięć konferencji w pięciu dużych miastach Europy. Przedstawi tam szczegółowe pomysły na demokrację, politykę socjalną i regionalną, ochronę środowiska oraz europejską odpowiedź na globalizację.

SLD zabiega, aby jedna z konferencji odbyła się w Krakowie. Nie wiadomo, czy się uda. Ale liderzy europejskiej lewicy Polskę i tak odwiedzą. W czasie kampanii wspierać mają zrzeszone w PES partie - zwłaszcza tam, gdzie przeżywają kryzys. A SLD go przeżywa. - Zachodnia lewica wie, że jeśli my tu, w Polsce, damy ciała, to ona pożegna się z marzeniami o rządzeniu Europą. Polska jest dużym krajem. Mamy duży wpływ na układ sił w Parlamencie Europejskim - komentuje inny polityk Sojuszu.

Jego partia najbardziej oczekuje wizyty popularnego nad Wisłą b. premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira (który po złożeniu urzędu przeszedł na katolicyzm). Wizyta aktualnego premiera Hiszpanii José Louisa Zapatero nie jest przewidziana. W 2009 roku w 751-osobowym europarlamencie Polska będzie miała 50 posłów.

News, 23 września 2008, 14:42

~~~~~~~~~~

Internacjonał


1 grudnia po raz pierwszy w historii ruszy wspólna kampania lewaków do europarlamentu. Start kampanii Partii Europejskich Socjalistów zaplanowano w Madrycie (w którym rządzi J. L. Zapatero - na zdjęciu - guru eurolewaków) - gdzie ma być ogłoszony wspólny program p.n. "Odzyskać Europę dla ludzi. Przybliżyć ludziom instytucje europejskie". Jak przystało na lewaków "przybliżanie" polegać będzie na domaganiu się "przeniesienia coraz większej liczby decyzji ze szczebli krajowych do wspólnotowych". Po hiszpańskiej inauguracji lewacy zamierzają zorganizować pięć wielkich konferencji w pięciu dużych miastach europejskich. SLD zabiega aby jedna z nich odbyła się w Krakowie. Polscy postkomuniści liczą na wsparcie towarzyszy z zachodu gdyż jak zapewnia rzecznik SLD – Tomasz Kalita: "Lewica wie, że jeśli my tu w Polsce, damy ciała, to ona pożegna się z marzeniami o rządzeniu Europą. Polska jest dużym krajem. Mamy duży wpływ na układ sił w Parlamencie Europejskim". W 2009 roku w 751 osobowym tzw. europarlamencie z Polski będzie wybranych 50 deputowanych.

Grzegorz Piotr Wysok

1 komentarz:

  1. Powinna być zorganizowana kontrdemonstracja.
    Można porozumieć się w tej sprawie poprzez internet przecież.

    OdpowiedzUsuń