22 września 2008

Festiwal antypolonizmu


W Lublinie w dniach 8 - 12.10 odbędzie się XIII Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne. Live - motivem festiwalu ma być... polski antysemityzm i ksenofobia (2). Na zakończenie imprezy przybędzie ponury bajkopisarz Jan Tomasz Gross, któremu asystować ma nasz kieszonkowy grossik czyli dr Dariusz Libionka (absolwent KUL!) o, którego poczynaniach na niwie tropienia polskiej nietolerancji już pisałem wróżąc mu dużą karierę co się właśnie ziszcza. W planowanym na zakończenie festiwalu panelu ma potrzebę wziąć udział również sam red. Adam Michnik - "Żyd Roku 1990". W trakcie całej tej imprezy (dotowanej przez Ministerstwo Kultury i władze Lublina - oczywiście z kieszeni podatnika) osoby, którym nerwy na to pozwolą będą mogły obejrzeć antypolskie sztuki między innymi inspirowane bajkopisarstwem J. T. Grossa w reżyserii Tadeusza Słobodzianka.

Cmokerzy z lokalnej "Gazety Wyborczej" zapowiadają nie lada ucztę duchową dla spragnionych dawki antypolonizmu intelektualnych masturbantów i innych masochistów. Niech im tam pójdzie na zdrowie gdy na rozum za późno.

Grzegorz Piotr Wysok

__________

2) Oto próbka zaprezentowanych spektakli: "Nic co ludzkie" reż. P. Passini "Spektakl inspirowany książką J. T. Grossa "Strach" oraz A. Bikont "My z Jedwabnego"; "Żyd" reż. R. Tokarczyk "W groteskowej formie podejmuje dyskurs o typowym polskim antysemityzmie"; "Przylgnięcie" reż. A. Figura "Porusza temat udziału Polaków w morderstwach żydowskich sąsiadów"; "Nasza klasa" reż. M. Grabowski "Jest metaforą Polski, opowiada o ludziach niepotrafiących przeciwstawić się historii, dopuszczających się makabrycznych czynów. Stawia pytania o źródła antysemityzmu"; "The Timekeepers" (O przyjaźni niemieckiego homoseksualisty i konserwatywnego Żyda w hitlerowskim obozie); "Homo polonicus" reż. J. Opryński "Główny bohater choruje na polskość, która jest źródłem jego obłędu"; "Sarmacja" wg. tekstu Pawła Huelle (samo nazwisko wystarcza za recenzję)

1 komentarz: