14 listopada 2009

Krzyż w centrum Lublina

13 XI 2009 r.Foto:
Tajemniczy krzyż
w centrum Lublina

Przy budynku Centrum Kultury w Lublinie stanął krzyż. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie napis jaki widnieje na tabliczce poniżej: "Pamięci Polakom pomordowanych przez szowinistów ukraińskich z OUN-UPA - Rodacy."

Z powodu kontrowersyjnej treści krzyż budzi spore zainteresowanie przechodniów. Niektórzy się zatrzymują i czytają napis na kartce. Oficjalnie na razie nie wiadomo kto postawił krzyż i jak długo ma on stać. Według opinii pracowników Centrum Kultury krzyż pojawił się prawdopodobnie w noc zaduszkową. Wyjaśnieniem sprawy ma się zająć lubelski Ratusz.

OUN - Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów to polityczno- wojskowa organizacja dążąca do utworzenia niepodległej Ukrainy z ziem wchodzących w skład II RP oraz ZSRR. W początkach II RP była to organizacja nielegalna, opowiadająca się przeciwko polsko-ukraińskiemu sojuszowi. Przyjęła odpowiedzialność za akty terroru na polskich urzędnikach i politykach. UPA - Ukraińska Armia Powstańcza to formacja zbrojna utworzona przez OUN w 1942 roku. Wraz z OUN jest odpowiedzialna za masowe ataki na polskiej ludności cywilnej.

Kto, kiedy i dlaczego postawił krzyż? Jeszcze nie dawno nie wiedzieli tego ani pracownicy Centrum Kultury ani ratuszowi urzędnicy. Na komentarz Urzędu Miejskiego czekaliśmy dziś ponad półtorej godziny - niestety nikt nie zechciał się wypowiedzieć. Tymczasem sprawa nie jest wcale tak bardzo tajemnicza.

Jak powiedział nam Grzegorz Wysok - krzyż został postawiony w tym miejscu z inicjatywy osób związanych z Ligą Polskich Rodzin i wszystkich zainteresowanych sprawą zbrodni OUN-UPA. Ma upamiętniać pomordowanych Polaków. Środowisko związane z postawieniem krzyża dąży do tego, by pobliski skwer stał się swego rodzaju miejscem pamięci narodowej. O samej inicjatywie postawienia krzyża i zniszczeniu tabliczki informacyjnej możemy również dowiedzieć się ze zrealizowanych filmów oraz poniższego nagrania -

Kliknij i posłuchaj wypowiedź
Grzegorza Wysoka


Agata i Adam

Źródło:
Dziennik - lubelska gazeta wiadomości
- http://lublin.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz