11 listopada 2009

Piszą o nas...

Depesze:
Ratusz nie wie, kto w centrum Lublina
ustawił krzyż z kontrowersyjnym
napisemFoto:
Pamięci Polaków
pomordowanych przez szowinistów
ukraińskich z OUN-UPA, Rodacy
- czytamy na kartce


Kontrowersyjny krzyż w centrum Lublina

"Pamięci Polakom pomordowanych przez szowinistów ukraińskich z OUN-UPA Rodacy" - krzyż z takim napisem ustawił ktoś przy Centrum Kultury. Urzędnicy nie wiedzą skąd się wziął. Krzyż budzi duże zainteresowanie przechodniów. Co chwila ktoś przystaje i czyta napis na kartce. - Dzisiaj zauważyłem to hasło oraz krzyż, stanąłem i czytam. Nie widzę nic złego w wspominaniu pomordowanych Polaków - mówi Krzysztof Borkowski, student administracji.

Członkowie Związku Sybiraków w Lublinie, który opiekuje się pomnikiem Matki Sybiraczki stojącym obok są oburzeni. - Od tego mamy władze, by układały nasze stosunki z Ukrainą. To przykre, że ktoś po kryjomu, bez powiadomienia miasta ustawił ten krzyż. Jestem oburzona takim zachowaniem - komentuje Krystyna Mateuszuk ze Związku Sybiraków. - Sam krzyż, jako symbol mi nie przeszkadza, natomiast martwi mnie prowokacyjny, wyrażający treści nacjonalistyczne napis. Teren należy jednak do miasta, więc to nasze władze powinny zająć się sprawą - komentuje Janusz Pawłowski, prezes Związku Sybiraków w Lublinie.

Ratusz przyznaje, że napis może budzić kontrowersje. - Napis na krzyżu jest dość ostro sformułowany. Niepotrzebnie zaostrza fakty historyczne o których możemy mówić spokojnie bez gubienia prawdy historycznej - komentuje Zdzisław Niedbała z kancelarii prezydenta Lublina. Ratusz nie wie jednak, kto ustawił krzyż. Podejrzewa, że mogła to zrobić jedna z organizacji kombatanckich. - Będziemy rozmawiać z przedstawicielami organizacji kombatanckich i patriotycznych. Spróbujemy ustalić, kto był inicjatorem i czy to tymczasowa akcja z okazji Wszystkich Świętych czy krzyż ma zostać na stałe. Nie chcemy podejmować w tej sprawie pochopnych kroków - tłumaczy Niedbała.

Kontrowersyjny napis wisiał na początku na metalowej tabliczce. 2 listopada została zniszczona przez "nieznanych sprawców" - czytamy na kartce, która teraz zastępuje wywieszkę. Od pracownika Centrum Kultury dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że krzyż stanął w noc zaduszkową. Przedstawiciele Towarzystwa Ukraińskiego nie chcą komentować sprawy. Podobnie, Centrum Kultury, które tłumaczy, że sprawa ich nie dotyczy.

Ewa Pajuro

Źródło:
Tygodnik "MM Moje Miasto"
z 5 listopada 2009 r.

__________

Puls Lublina -
brzozowy krzyż stanął przy Peowiaków

Tuż obok Centrum Kultury przy ul. Peowiaków w ostatnich dniach ktoś ustawił brzozowy krzyż. Wczoraj znajdowała się na nim kartka z informacją: "Pamięci Polaków pomordowanych przez przez szowinistów ukraińskich z OUN-UPA. Rodacy".

P. R.

Źródło:
- "Gazeta Wyborcza" z 4 XI 2009 r.
- Lubelski Serwis Informacyjny Koziołek.pl
z 5 listopada 2009 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz