12 marca 2011

Jenerał Jaruzelski w szpitalu


Foto:
Wyk. Tadeusz Zieliński
Na zdjęciu - kol. Adam Leks


ROZMOWY KTÓRE MIEWAŁ
KRÓL SALOMON MĄDRY

Pan Bóg nierychliwy...

Jenerał Jaruzelski w szpitalu. Koniec architekta stanu wojennego - jak pieszczotliwie nazywał go Adam Michnik - oraz "człowieka honoru" wydaje się bliski. Szkoda, że nie dopadnie go ziemska sprawiedliwość o wiele lżejsza od tamtej. Ale ogrom zbrodni widocznie go przywalił, chociaż jego miłośnicy twierdzą inaczej, nie wiedząc, iż wyrządzają mu tym tylko niedźwiedzia przysługę, albowiem brak ekspiacji tylko może mu zaszkodzić, nie mówiąc już o tym, iż będzie to zachęta dla innych, do pójścia w jego ślady. W sumie niedziwne, ponieważ wiek XX zasłynął z łagodnego traktowania zbrodniarzy, dając im dokonać spokojnie żywota w domowych pieleszach.Przypadek Hitlera jest tu wyjątkiem, potwierdzającym regułę. Dlaczego więc wiek XXI - dziecię czasów postępu miałby być inny? Tak na naszych oczach skutkuje brak wiary i pokory. Nie ma niestety transmisji z sądów piekielnych ani też z odbywania kary. Zapowiedzi nieudolnych polityków o rozliczeniu generała i jego kamaryli także na niewiele się zdały, albowiem gen. Jaruzelski ze wszystkich tych bojów wyszedł zwycięsko. Jednakże wkrótce może się okazać ono pyrrusowe, gdy śmierć zgodnie z regułami gry zada mu mata. Nie wiadomo tylko jednak, czy jest to następny chwyt generała obliczony na pożądany efekt (ciągają po sądach schorowanego staruszka), czy też na prawdę emerytowany satrapa czuje się już źle. W każdym razie tego udawania chyba wiele mu nie pozostało. Późno mielą młyny bogów, ale jednak mielą... Taka satysfakcja musi nam na razie wystarczać. Obawiam się jednak, że jeżeli teraz generał odejdzie, to dla jego zwolenników w aureoli świętości, jako męczennik ludzi "chorych na nienawiść", którzy nie ulegając nakazom "Gazety Cadyka" oraz S(r)alonu nie dali sobie amputować pamięci. Byłaby to już po Barbarze Blidzie druga ofiara czekająca na kanonizację. W każdym razie smród będzie wielki.

Adam Leks

2 komentarze:

  1. Karnie to Jaruzelski może odpowiadać jedynie za strzelanie do dzików i zajęcy jeśli je trafił, a był akurat zakaz polowań. Politycznie odpowiada nie za jakieś morderstwa, lecz za decyzje o np. stanie wojennym. Jakby go nie wprowadził to dzisiaj byłbyś po jakiejś ruskiej szkole albo marzył o wakacjach w Soczi. Ofiar nie było tak wiele, a zagrożenie wojną domową realne. Ja proponuję najpierw zacząć od świeższych przykładów - np. od zbrodniarza Ziobry, który z pewnością doprowadził do śmierci wielu pacjentów bez przeszczepów, bo niesłusznie skazano dr Garlickiego. A Generałowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Co by było, to by było. Nikt tego nie wie. Pomijam ten fakt. Mnie chodzi o Jaruzela człowieka jak posąg Światowida, o wielu twarzach, pieprzącego zawsze to, kto co chce usłyszeć. Zawsze się znajdą usłużni, którzy będą nas gnębić powołując się na mniejsze zło, nie bacząc na to, że sami są złem największym, bo zgodzili się mu służyć. A Ziobrem się nie podpieraj, bo w porównaniu z twoim idolem to nieszkodliwy harcerzyk.

    OdpowiedzUsuń