27 marca 2011

adwokat.pl o Wysoku

14 IV 2011 r.

Ruszył proces o antysemityzm

Przed lubelskim Sądem Rejonowym rozpoczął się proces miejscowego dziennikarza i publicysty Grzegorza Wysoka - dawnego współpracownika ROPCiO, internowanego w stanie wojennym, oskarżonego o "antysemityzm", a także "nawoływanie do waśni na tle narodowościowym". Zawiadomienie o popełnieniu tzw. "przestępstw", polegających na publikacji w 2008 roku artykułów na temat skali roszczeń reprywatyzacyjnych środowisk żydowskich wobec Polski złożyli dziennikarz lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej" oraz prominentny polityk tutejszej Platformy Obywatelskiej. Wysok broni się, że posługiwał się wyłącznie publicznie dostępnymi materiałami, takie jak publikacje Światowego Kongresu Żydów, badania prof. Feliksa Konecznego, czy nawet prace współtwórcy Unii Europejskiej, hrabiego Coudenhove-Kalergiego. W trakcie trzygodzinnych wyjaśnień rozpoczynających proces red. Wysok wskazywał na te materiały źródłowe, polemizując tym samym z ocenami przedstawionymi w dwóch opiniach biegłych rzeczoznawców - politologa dra Konrada Zielińskiego (stypendysty izraelskich instytucji naukowych) oraz językoznawcy prof. Ryszarda Tokarskiego. Te zaś - co interesujące od strony formalnej - w istocie zastępują sam akt oskarżenia, który nie zawiera cytatów ze sformułowań uznanych za sprzeczne z art. 255 i 256 kk, lecz jedynie nakreśla umowne ramy czasowe "wielokrotnego zaistnienia przestępstwa". Innymi słowy więc intencjonalne rozumienie pojęcia antysemityzmu (zresztą niepenalizowanego bezpośrednio w polskim systemie prawnym) zderza się w tym przypadku z próbą powołania się na konstytucyjną zasadę wolności słowa i swobodę badań naukowych.

(karo)

Źródło:
skutecznyadwokat.pl

3 komentarze:

  1. Straszna zbrodnia! Już na Żyda nic nie można powiedzieć i napisać. A Żydzi mogą szkalować wszystkich i często robią to bezkarnie. To jest dopiero szczyt "poprawności politycznej". Co ciekawe za morderstwo dziecka palestyńskiego Żydzi nawet nie są karani, a u nas wyjątkowa nadgorliwość! Ściga się "groźnych" morderców piszących swoje poglądy w internecie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może też i mi wytoczą proces, ale ogłaszam wszem i wobec, że jak Wysok też nie lubię Żydów i nawet sąd mnie do tego nie zmusi. To moja prywatna sprawa, kogo ja chcę lubić, a kogo nie. Nie lubię ich za wyroki śmierci na patriotach polskich. Nie lubię ich za niby dobre działania po 1998 r., ale nie naszego narodu. Jednym słowem życzę im, aby poszli drogą przetartą już przez tow. Geremka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako prawnik radzę wystąpić do sądu z wnioskiem o wyznaczenie adwokata z urzędu oraz zwolnienie z kosztów sądowych. Można to uczynić przed rozprawą lub w jej trakcie. Wniosek jest do pobrania w sekretariacie każdego sądu. Aby otrzymać zgodę trzeba jednak spełnić określone warunki. W Pańskim przypadku niskie pobory musi Pan udokumentować zaświadczeniem z Urzędu Pracy. We wniosku podaje się dane o stanie rodziny, dochodach, majątku oraz źródłach utrzymania osób. Proszę pamiętać, że nowe przepisy z 19 kwietnia ulegają rozszerzeniu odnośnie zwolnienia z kosztów sądowych i ustanowienia adwokata z urzędu.

    OdpowiedzUsuń